KAZIMIERZ DOLNY

temat:   W urokliwym Kazimierzu Dolnym

Picture

Miejsce spotkania: Kazimierski Rynek

Wycieczkę naszą rozpoczniemy w sercu miasteczka – na Kazimierskim Rynku. Stąd ruszymy zdobywać kazimierskie wzgórza: Górę Trzech Krzyży oraz Wzgórze Zamkowe.

1
Picture

Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to najpopularniejszy punkt widokowy nadwiślańskiego miasteczka. Widać stąd kazimierskie Rynki i dolinę Wisły. A skąd te krzyże? O tym już na miejscu.

2
Picture

Zamek i Baszta

Zamek Kazimierza Wielkiego i wcześniejsza Baszta są najstarszymi budowlami Kazimierza Dolnego. Wzniesione z miejscowego wapienia przetrwały wieki, by zachwycać ciekawą bryłą i romantycznymi opowieściami, jakie przywodzą.

3
Picture

Kościół parafialny – Fara

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła jest Świątynią parafialną Kazimierza Dolnego. Uważany jest za najładniejszy Kościół w stylu Renesansu Lubelskiego. Skrywa on niezwykle bogate wnętrza i najstarsze w Polsce organy.

4
Picture

Rynek

Główny Rynek miasteczka jest niewielki. Wzrok przyciągają urokliwe domy z dachami krytymi gontem, kamienice Gdańska czy Przybyłów.  Jest to miejsce kuszące licznymi kawiarenkami i sklepami z pamiątkami.

5
Picture

Mały Rynek

Mały Rynek to dawna żydowska część miasta. Niewiele pozostało po przedwojennych mieszkańcach tego miejsca. Obejrzymy Stare Jatki Koszerne, dawną Synagogę, a spragnieni zakupów w weekendy chętnie zostaną na pchlim targu.

6
Picture

Wąwóz lessowy

 Spragnieni spacerów mogą przedłużyć wycieczkę o spacer kazimierskimi wąwozami. W zależności od sił grupy zabierzemy Państwa w krótką, lub dłuższą (godzinną) wycieczkę wąwozami lessowymi.

7

 

 

Niewiele jest miast w Polsce o tak specyficznym klimacie, urokliwych zakątkach i pięknej Starówce pamiętającej odległe czasy. Dzięki temu Kazimierz Dolny stał się słynnym nadwiślańskim kurortem, chętnie odwiedzanym przez ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych. Zapraszamy na wycieczkę. Zwiedzanie Kazimierza Dolnego rozpoczniemy od wędrówki na Górę Trzech Krzyży, punktu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta i dolinę Wisły. Następnie Kościół farny pw św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, Rynek z renesansowymi kamienicami, Mały Rynek, Synagoga, Kościół św. Anny. Przejdziemy bulwarem nadwiślańskim oraz wąwozem lessowym „Korzeniowy Dół”. Przejedziemy do winnicy położonej kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spaceru po winnicy zapoznają się Państwo z odmianami winorośli i z procesem tworzenia wina. Następnie degustacja wina z deską serów, przystawkami i ciastem własnego wypieku.

Zobacz na mapie szczegółową specyfikację tej trasy:

Kazimierz Dolny oraz Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

Przejazd do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie miasta: Kościół farny, Zespół Zamkowy: Baszta, ruiny zamku, Rynek, Mały Rynek, spichlerze, bulwar nadwiślański, Kościół św. Anny, Synagoga, wąwozy lessowe. Obiad. Po obiedzie przejazd do Karczmisk. Wycieczka Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową: Karczmiska – Polanówka  – Karczmiska. Trasa kolejki przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa. Podróż wieńczy ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Zobacz na mapie szczegółową specyfikację tej trasy: