3/6 Zakochaj się w Lublinie

propozycja 3/6

temat:  Zakochaj się w Lublinie

czas zwiedzania: ok. 3 godziny

Picture

Miejsce spotkania: Brama Krakowska

Witaj. Naszą przygodę z Królewskim Lublinem zacznijmy przy Bramie Krakowskiej. To popularne miejsce spotkań mieszkańców “Koziego Grodu”. Dlaczego “Koziego”? Bo w herbie mamy koziołka.  Pierwotnie miał być smok, ale pewna historia to zmieniła. Jesteś ciekawy, jak to było? 

1
Picture

Archikatedra Lubelska

Kolejnym punktem naszej dzisiejszej wycieczki będzie wizyta w pięknej Świątyni. Jej ołtarz, zbudowany z Czarnej Gruszy Libańskiej, jest drugim pod względem wysokości w Polsce. A słyszałeś o zakrystii akustycznej czy wędrujących kolumnach Meyera? Chodź ze mną, o wszystkim Ci opowiem…

2
Picture

Brama Trynitarska

Oto Brama Trynitarska. Legenda mówi, że gdy przejdą pod nią grzeczni turyści kogucik na jej szczycie pięknie zapieje. Proponuję w takim razie przejście na drugą stronę. Kto pierwszy?

3
Picture

Teatr Stary

Przed nami Teatr Stary. Słusznie nosi taką nazwę. Mieści się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce. Wzniósł go Budowniczy Wojewódzki Łukasz Rodakiewicz wg własnego projektu, a przyczyniła się do tego pewna piękna dama.  Chcesz usłyszeć tę historię?

4
Picture

Bazylika oo. Dominikanów

Odwiedzimy teraz Bazylikę Ojców Dominikanów. Już teraz wiesz, co miał na myśli Adam Mickiewicz pisząc, że: “skarbcem Ojczyzny (…) są jego ołtarze”. Pięknie, prawda? Zauważyłeś, że znajdują się tu położone naprzeciwko siebie dwie ambony? Dlaczego dwie, a nie tradycyjnie jedna?

5
Picture

Rynek Starego Miasta

Przejdźmy się po Rynku Lubelskim.  Zatrzymajmy się przy kamienicy Konopniców. Musisz wiedzieć, że zdarzyła się tu bardzo ciekawa historia z wątkiem miłosnym – historia o porwaniu, ucieczce zakochanych i pogoni. Chciałbyś ją usłyszeć?

6
Picture

Plac po Farze

W sercu lubelskiego Starego Miasta wznosił się niegdyś jeden z najstarszych Kościołów. Nieznane są jego początki, lecz istnieje teoria, że mogła to być jedna z pierwszych słowiańskich Świątyń na terenie Państwa położonego między Wisłą i Bugiem, wzniesiona w IX wieku. Z jej budową wiąże się ciekawa legenda. A było to tak…   

7
Picture

Ulica Grodzka

W jednej z kamienic przy ulicy, którą obecnie spacerujemy, wychowywała się sławna piosenkarka. W jej repertuarze jest nawet piosenka pt. “Grodzka 36a”. A jakich jeszcze słynnych Lublinian znasz? Spróbujmy wymienić tych, których znamy…

8
Picture

Brama Grodzka

Przez tę bramę przejeżdżał król Stanisław August Poniatowski w drodze do Kaniowa, gdzie miał się spotkać z Katarzyną II. Mówiono, że wydał trzy tysiące dukatów i stracił trzy miesiące, by widzieć ją tylko przez trzy godziny.  Podobała Ci się nasza wycieczka?

9
 
 
Jak mawiają przewodnicy:
 
 

 

 

Zwiedzanie tą trasą rozpoczynamy od Wzgórza Zamkowego i Baszty Zamkowej zwanej Donżonem. Jest to najstarsza budowla na Wzgórzu Zamkowym w stylu romańskim. Następnie Kaplica Trójcy Świętej przy Zamku Lubelskim, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Przejdziemy trasą wiodącą do najciekawszych zabytków Starego Miasta: Bramy Grodzkiej, Bazyliki Ojców Dominikanów, Rynku z gmachem Trybunału Koronnego, Placu Po Farze z fundamentami Kościoła św. Michała, zabytkowych kamienic: Lubomelskich, Klonowica, Konopniców, Wieniawskich, Archikatedry, Bramy Krakowskiej, Nowego Ratusza.

Na poniższej mapie prezentujemy wszystkie punkty tej trasy: