propozycja 2/6
temat: Smaki Lublina
czas zwiedzania: ok. 4 godziny
Miejsce spotkania: dziedziniec Zamku Lubelskiego
Spotkajmy się na dziedzińcu zamkowym. Omówmy pokrótce naszą trasę. Porozmawiajmy o miejscu, które nas otacza. Musisz wiedzieć, że nie zawsze zamek wyglądał tak, jak obecnie. Ale po kolei. A było to tak…
1
Ulica Zamkowa
Spacerując od zamku w stronę Wzgórza Staromiejskiego ulicą Zamkową zatrzymajmy się na chwilę na wiadukcie. Spójrz… Tu po lewej stronie świeci przedwojenna latarnia. Świeci tak dzień i noc. Świecąc przypomina o nieistniejącym już lubelskim żydowskim mieście i jego mieszkańcach. Opowiem Ci o tym…
2
Brama Grodzka
Bramą Grodzką wchodzimy do “miasta w murach”. Oprócz murów obronnych istniały w Lublinie liczne obiekty obronne: wieże, bramy, furty, a nawet most zwodzony! Właśnie tutaj miasto “zapuściło korzenie”, by następnie piąć się bujnie w górę aż do Bramy Krakowskiej. A więc posłuchaj…
3
Ulica Grodzka
Historia lubelskich kamienic sięga XV wieku. Były one wówczas murowano-drewniane. W pewien majowy dzień 1575 roku w mieście wybuchł ogromny pożar. A było to tak...
4
Stancja J. I. Kraszewskiego
Przy ulicy Grodzkiej 11 mieszkał uczeń czwartej klasy Wojewódzkiej Szkoły Lubelskiej – Józef Ignacy Kraszewski. Porozmawiajmy o nim krótko. Czy wiesz, że jego nazwisko można znaleźć w księdze rekordów Guinnessa? Ale na czym polegał jego rekord?…
5
Plac Po Farze
To w tym miejscu jeszcze przed nadaniem Lublinowi praw miejskich wznosił się przepiękny obiekt sakralny: Kościół farny pw. św. Michała Archanioła. Ale dlaczego akurat pod takim wezwaniem? Nie jest to przypadek. Ale od początku...
5
Rynek Starego Miasta
W ten sposób znaleźliśmy się na Rynku Starego Miasta. Pięknie tu, prawda? Przejdźmy wokół Trybunału Koronnego, poopowiadam Ci o kamieniczkach przy Rynku.
6
Brama Krakowska
Przed nami Brama Krakowska, a na niej piękny monogram z literami S A R – Stanislaus Augustus Rex. To właśnie król Stanisław August Poniatowski powołał dekretem 12.01.1780 roku Lubelską Komisję Boni Ordinis, czyli Lubelską Komisję Dobrego Porządku. A jak do tego doszło? Proszę posłuchaj…
7
Regionalne Muzeum Cebularza
Zapraszam Cię teraz na przygodę z lubelskim przysmakiem: cebularzem. Legendarna Esterka oraz piekarz Franek opowiedzą Ci o tym wspaniałym wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości. Masz ochotę na pyszną przekąskę? A wiec zapraszam…
8
Jak mawiają przewodnicy:
Na poniższej mapie prezentujemy wszystkie punkty tej trasy: